ÖNEMLİ*: Sitede bulunan tüm materyaller ve içerikler demo amaçlı eklenmiştir.

Acil Yardım

Acil Yardım

Acil Yardım İnsanlar yaşamın her döneminde acil yardıma ihtiyaç duyabilirler. Vatan Kahramanları Derneği yaşanan felaketler sonrasında insanların mağduriyetini önlemek ve yaşamalarına yardımcı olmak adına acil yardım faaliyetlerinde bulunur.

Yaşanan doğal afetlerin hemen ardından afetzedelerin bulunduğu bölgelere ulaşarak yardımların teslim edilmesini sağlar. Bunu da büyük bir titizlikle gerçekleştirir. Acil yardım faaliyetleri için dernek insanlara yardımda bulunmaya amaç edinen insanların bağışlarından yararlanarak hayata geçirir.

Acil Yardım Nedir? Acil yardım, ülke veya şehirlerde yaşanan doğal afetler veya savaşlar sonrasında o bölgede yaşayan insanlara giyecek, yiyecek veya maddi yardımlara verilen isimdir. Yapılan bu yardımlar afetzedelerin kayıplarını bir nebze olsun unutmalarını sağlar.

Ayrıca yapılan bu yardımlar sayesinde insanların yiyecek, giyecek veya diğer imkanların arayışına girmelerini bir süreliğine engeller. Hangi Durumlar Acil Yardım Gerektirir? İnsanların maruz kaldıkları ve hayatlarını etkileyen durumların geneli acil yardım gerektirir. Bölgelere ulaştırılan yardımlar sayesinde insanların yaşam kalitesinin artması ve sıkıntılarına geçici çözümler bulmalarına yardımcı olur.

Acil yardım yapılmasını gerektiren durumlar ise şunlardır; Sel Yangın İç savaş Savaş Tsunami Deprem Ekonomik kriz Kaza Acil yardım gerektiren durumların ortaya çıktığı medya organları sayesinde öğrenilir. Böylelikle zor duruma düşen bölgeye en kısa zamanda yardımların yapılması için çalışmalara başlanır. Vatan Kahramanları Derneği Acil Yardım Faaliyetinde Bulunur Mu? Vatan Kahramanları Derneği Afet bölgesi ilan edilen yerlerde acil yardımları ulaştırmaya çalıştığı bölgeleri oluşturur. Bu bölgelere dernek düzenledikleri kampanyalar sayesinde topladığı bağışlar sayesinde acil yardımı ulaştırma imkanı bulunur.

Kampanyaların düzenlenmesi ve yardımların toplanması adına da bölgenin ihtiyacını belirleyerek harekete geçer. Bu sayede bölge halkının gerçekten ihtiyaç duydukları malzemelerin yardım olarak ulaştırılmasını sağlar. Yapılan bağışlar belirli bir seviye ulaştığı durumda da bağışların ilgili kişilere teslim edilmesini sağlar. Vatan Kahramanları Derneği gerek Türkiye gerekse yurt dışında acil yardım faaliyetleri düzenler. Bu faaliyetler genellikle anlık olarak gerçekleşen sel, yangın veya deprem gibi doğal afetlere karşılık düzenlenir.

Derneğin afetzedeler için düzenlediği acil yardım faaliyetleri arasında şunlar bulunur; Gıda yardımı Giyecek yardımı Su kuyusu yardımı Ekmek yardımı Kardeşlik yardımı Barınma yardımı Geçim kaynağı yardımı Ayakkabı yardımı Tıbbi malzeme yardımı Kurban yardımı Katarakt ameliyatı yardımı Cami yardımı Battaniye yardımı Atkı, eldiven ve bere yardımı Kömür yardımı Bot yardımı Acil yardım faaliyetleri bölgelerde ortaya çıkan sorun ve sıkıntıların büyüklüğü göz önüne alınarak düzenlenir.

Bu faaliyetler sayesinde muhtaç duruma düşen çok sayıda insana ulaşmak hedeflenir. Acil Yardım Faaliyetlerine Bağış Yapılabilir Mi? Vatan Kahramanları Derneği acil yardım faaliyetlerini kendi bünyesinde gerçekleştirmez. Yapılan bağışlarla günümüze kadar varlık sürdürmeyi başarmış olan dernek acil yardımları da yerli ve yabancı vatandaşların yaptıkları bağışları kullanarak gerçekleştirir.

Bu bağışların tutarları faaliyet türüne bağlı olarak dernek tarafından belirli kriterlere göre belirlenebilir. Ancak bazı faaliyetler için yapılacak yardımın tutarı belirlenmemiş olabilir. Bu durumda ise kişiler kendi rızalarına göre bir miktar bağışta bulunabilirler. Acil Yardım Faaliyetlerine Bağış Nasıl Yapılır? Doğal afet veya savaş mağduriyeti yaşayan kişiler için yapılacak acil yardım faaliyetlerine bağış yapmayı arzu eden kişiler derneğin belirledikleri bağış yapma yollarını kullanabilirler. Bu yolları online bağış gönderimi, havale ile gönderim, EFT ile gönderim ve elden teslim gönderimi olmak üzere 4’e ayırmak mümkündür. Online bağış: Kişilerin internet aracılığıyla dernek sitesini kullanarak yaptıkları bağışa verilen isimdir.

Bağışın doğru şekilde yapılabilmesi için bağış türünün seçimine dikkat edilmesi gerekir. Havale ile bağış: Kişiler İş, Ziraat ve Kuveyt Türk Bankası abonesi olmaları durumunda derneğin bu bankalardaki hesap numaralarını kullanarak bağış yapmalarına verilen isimdir. Havale yapılabilmesi için aynı bankanın farklı şubesine para transferi yapmak gerekir. EFT ile bağış: Kişilerin derneğimizin web sitesinde bulunan bağış hesaplarına başka bankalardan bağış göndermesine verilen isimdir. EFT de havale gibi kredi kartlarıyla yapılır.

Elden teslim bağışı: Dernek için kullanılabilecek son bağış türüdür. Elden teslimle bağış yapmak için derneğin faaliyet sürdürdüğü Ankara merkezine ulaşmak gerekir. Böylelikle dilenen tutar bağış olarak elden teslim edilerek karşılığında bağış makbuzu alınır. Kimler Acil Yardım Faaliyetlerine Destek Verir? Acil yardım faaliyetlerine insanların sokakta kalmalarına, aç kalmalarına veya soğukta üşümelerine razı gelmeyen her insan destek verebilir.

Bu sayede gerek aynı ülkeyi paylaştığı vatandaşların gerek diğer insanların zor durumda kalmamasına yardım etmiş olur. Faaliyetlere desteğin verilmesi için kişilerin yardım türüne göre belirlenmiş olan tutarlardaki yardım ücretlerini ödeyebilecek durumda olmaları gerekir. Gıda, giyim veya bot yardımları için talep edilen ücretleri çok düşük olduğu için öğrencilerin bile bu yardımı yapması mümkündür. Ancak şefkat evi, su kuyusu veya katarakt ameliyatı gibi yardımlar için insanların belirli bir birikiminin bulunması gerekir. Kimlere Acil Yardım Desteği Verilir? Acil yardım desteği genel ifade ile afetzedelere, savaş mağdurlarına ve kazazedelere verilir. Ancak desteğin tam olarak kimlere verildiğinin öğrenilmesi için detaylı bilgi vermek gerekir.

Çünkü insanlar kimlere bağış yapacaklarını bilmek isterler. Acil yardım desteklerinin verildiği kişiler şunlardır; çocuklar, engelliler, kadınlar, yaşlılar, hastalar, kimsesizler, bebekler ve erkeklerdir. Acil Yardım Bölgeleri Nelerdir? Vatan Kahramanları Derneği acil yardım bölgeleri nelerdir? Sorusunun cevabını net olarak vermek doğru olmayabilir. Çünkü günümüzde farklı bölgelerde yaşayan insanların her an yeni bir felaketle karşılaşmaları mümkündür. Bu durumda dernek vakit kaybetmeden o bölgeye yardım ulaştırmak için hareket eder. Acil Yardım Yapmak Zorunlu Mu? Acil yardım yapmak gönüllülük anlayışına dayanan bir faaliyettir. Bu nedenle acil yardım yapmanın herhangi bir zorunluluğu yoktur.

Deprem, sel veya savaş nedeniyle barınma, yaşama ve beslenme sıkıntısı yaşayan insanlara yardım etmek isteyen insanları acil yardım faaliyetlerine bağış yapabilirler. Ancak bu yardımı yapmak istememeleri durumda herhangi bir ceza veya bağlayıcı durum ortada yoktur. Zor durumda olan çocuk, bebek veya yetişkinlere yardımda bulunmak isteyen herkes bu yardımda gönüllü olarak katılma hakkına sahiptir.

Yapılan Acil Yardımlarla İlgili Görüntülere Ulaşmak Mümkün Mü? Savaş, deprem veya sel gibi felaketler karşısında insanlara yardım ulaştıran Vatan Kahramanları Derneği yaptığı yardımlara ait görüntüleri paylaşır. Bu paylaşımlar derneğin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılır. Bu sayede insanların yapılan acil yardım faaliyetlerinden haberdar olmasını sağlar. Ayrıca yapılan paylaşımlar nedeniyle faaliyetlere katılacak yeni gönüllülerin bulunmasını sağlar.

Böylelikle felaketi yaşayan daha çok insana yardımın ulaşması ve bu yardımlarla insanların mutlu olmaları sağlanabilir. Acil Yardım Faaliyetlerine Ne Kadar Bağış Yapılabilir? Vatan Kahramanlarıİnsani Yardım Derneği düzenlediği acil yardım faaliyetlerine yapılacak bağış tutarını yapılacak yardımın türüne bağlı olarak belirlemiştir. Bu sayede insanların mazlum veya yardıma muhtaç durumdaki insanlara istedikleri türde yardım etmelerini sağlar. Derneğin acil yardım faaliyetlerine yapılacak bağışların türleri şunlardır; Giyim paketi Kardeşlik paketi Atkı, eldiven ve bere yardımı 1 torba kömür yardımı Battaniye yardımı Bot yardımı Kudüs yardımı Arakan su kuyusu yardımı Hisseli su kuyusu yardımı Afrika su kuyusu yardımı Mont yardımı Un yardımı Gıda paketi Ayakkabı yardımı Katarakt ameliyatı yardımı Şefkat evi yardımı Sünnet yardımı Dernek acil yardım faaliyetleri için bu fiyatlar 2023 yılına özel fiyatlar olmakla birlikte her yıl belirli oranlarda bağış fiyatlarında artış yaşanmaktadır.

Acil Yardım Faaliyetlerinin Amacı? Dinimiz sel, deprem veya savaş gibi zorluklarla karşılaşan insanlara yardımda bulunmayı emreder. Bu nedenle meydana gelen felaketler için yapılacak acil yardımlar dini açıdan önemlidir. Bu yardımlar bebeklerin, çocukların, kadınların ve yaşlıların sıkıntılarına dayanak olur. Ayrıca mücadele eden erkeklerin yardımlar sayesinde üzerlerinde bulunan yükler bir nebze olsun azalır.

Gıda ve giyim yardımlarının yapılması komşunun aç olduğu durumlarda tok yatılmaması emrinin yerine getirilmesini sağlar. Peygamberimiz yaşadığı zamanlarda felaketlerle karşılaşan insanlara kendisi, ailesi ve ümmeti ile birlikte yardımlarda bulunmuştur. Günümüzde de bu yardımlara katılarak peygamber sünnetinin yerine getirilmesi sağlanır. Yapılan yardımlar insanların Allah nezdinde hayırlı kul olarak kabul edilmesini de sağlar.

Acil Yardım Faaliyetlerinin Yararı Nedir? Vatan Kahramanları Derneği’nin deprem, savaş ve sel olaylarına karşılık gerçekleştirdikleri acil yardım faaliyetleri felaketzedeler için pek çok yararı beraberinde getirir. Yararlar arasında şunlar sayılabilir; Deprem felaketiyle karşılaşan insanların yiyecek bulamama sorunlarını ortadan kaldırır. Savaş altında olan bölgelerde çadırlarda yaşayanların soğuktan korunmasını sağlar.

Afrika gibi bölgelerde susuzluğa çare bulunmasını sağlar. Şefkat evi yardımlarıyla insanların sıcak yuvalarda barınmalarına yardımcı olur. Kömür yardımları sayesinde yakacak ihtiyaçları karşılanmış olur. Battaniye ve mont yardımları sayesinde soğukta üşümekten kurtulurlar. Zor durumda olan insanlar yanı sıra bu yardımlar kişilerin mazlumlara destekte bulunmasını sağlar. Bu sayede mazlum insanların duaları alınır ve bu da ahirette kişilerin iyilik hanelerinde yardımların da yer almasını sağlar. Acil Yardım Bağışları Sürekli Hale Getirilebilir Mi? Acil yardım bağışları sürekli hale getirilebilir.

Türkiye'de deprem, sel orman yangını gibi sürekli olarak yaşanan felaketlerden dolayı ülkemizde acil yardıma her dönem ihtiyaç vardır. Bunun için gıda, giyim, ayakkabı, eldiven, bot, kömür ve mont yardımları sürekli hale getirilerek her dönem insanlara yardım etmek mümkündür. Bunun için kişilerin dernek sitesine üye olmaları ve bağış yaparken tekrarlı bağış bölümünü işaretleyerek her ay bağış yapmaya onay vermeleri gerekir. Tekrarlı bağış onayı verdikleri takdirde her ay bağış kendilerine hatırlatılır ve bu hatırlatma sayesinde bağışta bulunabilirler. Bağış yapmak istemediklerinde de tekrarlı bağışı iptal edebilirler.