ÖNEMLİ*: Sitede bulunan tüm materyaller ve içerikler demo amaçlı eklenmiştir.

Doktora Bursları

Doktora Bursları

Vatan Kahramanları Derneği devlet üniversitelerinin doktora programlarında öğrenim gören başarılı öğrencilere başarı bursu vermektedir.

Ders aşamasında olan öğrenciler başvuru yapabilir. Doktora bursunda öğrencinin akademik bakış açısı, gelecek planı, doktora yaptığı alana katmak istedikleri ve dil becerisi gibi çeşitli özellikler değerlendirmenin önemli birer parçasıdır. Adaylar, Vatan Kahramanları Derneği internet sayfası üzerinden paylaşılan Vatan Kahramanları Derneği Yüksek Lisans ve Doktora Bursu Başvuru Formu’nu dolduracaklardır.

Başvuru Koşulları T.C. Vatandaşı olmak, Yüksek lisans bitirme genel not ortalamasının 4,00 üzerinden en az 3,00 olması (100 üzerinden not veren üniversitelerde en az 75 olması), Ara sınıflar için: Başarısız dersinin olmaması ve genel not ortalamasının 4,00 üzerinden en az 3,00 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 75) olması, (Bu koşulla birlikte yüksek lisans bitirme ortalamasıda dikkate alınacaktır) 35 yaşını aşmamış olmak. Aday Olamayacaklar Vakıf üniversitesi öğrencileri Yabancı dil hazırlık sınıfı öğrencileri Normal öğrenim süresini aşanlar (doktora için 4 yıl) Yabancı dil puanı olmayanlar (Üniversitelerin yaptığı yabancı dil sınavları, YDS, YÖKDİL vb. belgelerinin olması gerekmektedir.)

Not: Vatan Kahramanları Derneği Doktora Bursu'ndan başka bir kurumdan burs alanlar da yararlanabilirler. Dolayısıyla başka bir resmi veya özel kurumdan burs almak başvurmaya engel değildir. Önemli Notlar Aday öğrenciler, başvuru formunda verdikleri bilgilere göre Vatan Kahramanları Derneği tarafından ön elemeye tabi tutulacaklardır. Ön elemeyi geçen adaylara SMS ve e-posta ile mülakata girmeye hak kazandıkları bildirelecek ve istenilen evrakları yüklemeleri için link iletilecektir. Adayın bilgilerinde yanlışlık olduğu veya adayın burs kriterlerine uygun olmadığı tespit edilirse süreç hangi aşamada olursa olsun adaylık düşer. Eklenecek Belgeler Vatan Kahramanları Derneği Yüksek Lisans ve Doktora Bursu Başvuru Formu’nu doldurduktan sonra ön elemeyi geçenlerden aşağıdaki belgeler istenecektir.

Adaylar aşağıdaki belgeleri hazırlayıp kendilerine gönderilen linke yükleyeceklerdir. Aday evli ise belgeler (aile ve mali durum belgeleri) kendisi ve eşi adına alınmalıdır. E-devletten alınan tüm belgeler, barkodlu özelliği varsa mutlaka barkodlu olarak alınmalı ve belgelerin kimin adına olduğu görünmelidir.

Lisans ve yüksek lisans öğrenimi süresince alınan dersleri, notları ve başarı ortalamasını gösteren onaylı not dökümü belgesi (transkript) (e-devlet) Doktora öğrenimine kabul ve kayıt olduğunu gösteren öğrenci belgesi (tezli olup olmadığı, kayıt tarihi ve sömestir, hazırlık sınıfı olup olmadığı açıkça görülmelidir.) Yabancı dil puan belgesi (Üniversitelerin yaptığı yabancı dil sınavları, YDS, YÖKDİL vb. İki öğretim üyesinden alınan referans mektupları (Adaylar üniversitedeki hocalarından alabilirler.) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Tüm aile fertlerinin gösterildiği anne veya baba adına e-devlet'ten alınmış belge olmalı; aday evli ise kendi adına olmalı.) Ailenin ikamet ettiği yerleşim yerini gösteren Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi (e-devlet) T.C. kimlik kartının önlü ve arkalı fotokopisi 1 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş olmalı) Adli sicil kaydı dökümü (e-devlet) Ailenin mali durumunu gösteren belgeler: - Çalışan anne, baba için: Son aya ait onaylı maaş bordrosu (Kamu kurumlarında çalışanlar için e-devlet'ten alınmalıdır) - Serbest çalışan anne baba için: Son yılları gösteren gelir vergisi beyannamesi/kurumlar vergisi beyannamesi dökümü (www.gib.gov.tr adresinden alınabilir.)

- Emekliler için: Son aya ait aylık maaşı gösterir belge (e-devlet) (Emekli olmakla birlikte aktif çalışan anne, baba için onaylı maaş bordrosu da eklenmelidir.) - Çalışmayan, geliri olmayan anne ve baba için: Sosyal Güvenlik Kurumunda kaydı olmadığına dair belge (4A/4B/4C Hizmet Dökümü ve Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi) (E-devlet girişi yaptıktan sonra arama çubuğuna "sosyal güvenlik kayıt belgesi" yazarak ilgili belgeye ulaşılır.)

- Tarım ve hayvancılıkla uğraşan anne, baba için: Ürün/hayvan varlığı ve gelir durum dökümü (E-devlete giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna Tarım ve Orman Bakanlığı/Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi yazılarak ilgili belgeye ulaşılır.) 13. Anne ve baba adına tapu bilgilerini gösterir liste ve listedeki, hisse ve m2 bilgisini gösterir detaylı döküm belgesi (e-devlet) (Anne, baba adına tapu kaydı yoksa e-devlet'ten isimler görünecek şekilde kayıt olmadığına dair ekran görüntüsü alınmalıdır.) 14. Anne ve baba adına araç kayıt belgesi (e-devlet), ) (Anne, baba adına araç kaydı yoksa e-devlet'ten isimleri görünecek şekilde kayıt olmadığına dair ekran görüntüsü alınmalıdır.) 15. Aile kirada oturuyor ise Kira Kontratı örneği Evrakların Vakfa Ulaştırılması Ön elemeyi geçerek mülakata davet edilen adyalar eklenecek belgeler kısmında belirtilen belgeleri, Vatan Kahramanları Derneği tarafından kendilerine bildirilecek linke yükleyeceklerdir. Başvuru belgeleri bildirilen süre sonuna kadar ilgili linke yüklenmelidir.

Evraklarını eksik veya geç yükleyenler kesinlikle mülakata alınmayacaktır ve adayın adaylığı düşecektir.

Önemli Notlar

Vatan Kahramanları Derneği Doktora Bursu Başvuru Formu'na eklenecek belgelerden birinin eksik olması elenme nedenidir. Burs kazanan öğrencilerden bursların yatırılacağı banka hesabıyla ilgili bilgiler ayrıca istenecektir. Başvuru formu kesinlikle cep telefonundan doldurulmamalı, bilgisayardan doldurulmalıdır.

Vatan Kahramanları Derneği adına tüm bilgilendirmeler SMS ve e-posta ile yapmaktır. Bu nedenle cep telefonu numarası ve e-posta adresinin öğrenci adına olması ve doğru yazılması önemlidir.

Burs Başvurusu hakkındaki sorular için Vatan Kahramanları Derneği egitim@Vatankahramanlari.org.tr adresine e-posta gönderilebilecektir. Bursun Ödenmesi Burs kazananlara ilk ödeme en geç aralık ayının son haftasında, ekim ayından geçerli olacak şekilde toplu olarak yapılır; sonraki aylarda ise burs aylık olarak ödenir. Burslar, ekim-haziran arası (9 ay) ödenmektedir.

Diğer aylarda ödeme yapılmamaktadır. Vicdani Yükümlülük Vatan Kahramanları Derneği 'in yurt içi bursları karşılıksızdır ancak genel ilke olarak öğrenimini tamamlayan her burslu, iş hayatına atıldıktan sonra, imkânı olduğu takdirde Vatan Kahramanları Derneği 'e maddi katkıda bulunmayı, kendisi gibi en az bir Türk gencine Vatan Kahramanları Derneği aracılığıyla burs vermeyi ayrıca Vatan Kahramanları Derneği 'e manevi katkı yapmayı, bulunduğu ortamlarda Vatan Kahramanları Derneği ’in tanıtımını üstlenmeyi ve gönüllü elçisi olmayı vicdani bir yükümlülük olarak kabul eder. Bu amaçla bursiyerlerden başvuru esnasında Vicdani Yükümlülük onayı istenir.